Praktiker – pozew indywidualny lub pozew zbiorowy

Praktiker był założoną w 1978 roku niemiecką siecią marketów budowlanych. W 2009 roku spółkę dotknął kryzys, z którego już się nie wydźwignęła, natomiast w 2016 roku sąd przychylił się do wniosku o sanację i spółka rozpoczęła restrukturyzację. Jednak bardzo szybko zarządca wyznaczony przez sąd złożył wniosek o umorzenie sanacji, nie widząc dla spółki szans po tym, jak zajęcia komornicze sparaliżowały handel w większości sklepów. W dniu 20 kwietnia 2017 roku. warszawski sąd gospodarczy przychylił się do jego opinii.
Pracownicy Praktiker Polska ostatnie wynagrodzenia dostali pod koniec marca. Nie otrzymali też wypowiedzeń, ani świadectw pracy, tym samym Pracodawca zablokował pracowników. Nie mogą szukać nowej pracy, ponieważ są zobowiązani do wykonywania obecnej która na podstawie umowy dalej trwa. Z kolei Pracodawca nie wywiązuje się ze swoich podstawowych obowiązków. Jednym słowem wielki „bałagan”.

Pracownik może jednak podjąć pewne kroki aby w końcu prawnie uregulować relacje między Pracownikiem a pracodawcą oraz wystąpić z roszczeniem m.in. z tytułu zaległego wynagrodzenia.
Na podstawie art. 55 §1(1) Kodeksu Pracy Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, w sytuacji gdy Pracodawca dopuszcza się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Po dokonaniu rozwiązania umowy ww. sposób Pracownik może złożyć do sądu Pracy pozew o odszkodowanie, zapłatę zaległego wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że Państwowa Inspekcja Pracy skierowała wniosek do prokuratury. Śledztwo w trzech wątkach prowadzi Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Bada m.in. jak doszło do naruszenia praw pracowniczych przez pracodawców, przede wszystkim w związku z niewypłaceniem wynagrodzenia i nieodprowadzaniem składek do ZUS. Katowicka prokuratura zapowiedziała też wyjaśnienie, czy w spółce mogło dojść do karalnej niegospodarności, a także popełnienia czynu zabronionego polegającego na niezgłoszenie upadłości spółki mimo że były ku temu podstawy.

Jak widać kroki przez określone Instytucje są podnajmowane, natomiast to tylko od Pracownika zależy czy zawalczy o swoje indywidualne prawa na podstawie pozwu lub pozwu zbiorowego.

Udostępnij:Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie będzie publikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*