photo-1416339698674-4f118dd3388b

Czy po dwóch latach prowadzenia działalności gospodarczej dalej można płacić mały ZUS ?

Odpowiedź brzmi TAK . Od kiedy będzie taka możliwość oraz jak są warunki aby z tego skorzystać, odpowiedź znajdziecie poniżej.
Obecnie przez pierwsze dwa lata można płacić „niski ZUS” w kwocie 487,90 zł, następnie po upływie dwóch lat każdy, kto dalej prowadzi działalność gospodarczą, musi co miesiąc płacić składkę ZUS w wysokości 1172,56 zł – niezależnie od wysokości dochodów jakie osiąga. Składkę w ryczałtowej wysokości 1172,56 zł płaci więc co miesiąc zarówno przedsiębiorca osiągający dochody w wysokości 20 tys. zł miesięcznie, jak i ten, który zarobił jedynie 1000 zł, a nawet ten, który nic nie zarobił w danym miesiącu.
Wiele osób z tego powodu nie decyduje się na  założenie działalności, gdyż niskie dochody nie pozwalają im na to. W rezultacie trafiają do szarej strefy. Nie płacą zarówno podatków, jak i składek ZUS, a tym samym nie są nigdzie ubezpieczeni, a budżet nie otrzymuje od nich ani złotówki.

Od 2018 roku to się zmieni, dzięki likwidacji ryczałtowego ZUS-u, czyli tzw. Planu Morawieckiego. Projekt przewiduje, że po dwóch latach prowadzenia działalności gospodarczej dalej będzie można płacić niski ZUS. Aby skorzystać z takich uprawnień należy spełnić jeden warunek jakim jest limit miesięcznych – 5 000,00 zł. Każdy przedsiębiorca osiągający przychody mniejsze od tej kwoty będzie zwolniony od przymusowej, ryczałtowej daniny na rzecz ZUS. Zamiast tego opłaci podatek w zmiennej wysokości, uzależniony od poziomu przychodów. Ta nowa danina, zgodnie z najnowszymi założeniami, ma wynosić 22,5%.

Stawka na poziomie 22,5% powoduje  płynne przejście między systemem stawki zmiennej (dla najmniejszych przedsiębiorców), a systemem ryczałtowego ZUS-u (dla osób osiągających przychody powyżej 5 tys. zł). W momencie, w którym przedsiębiorca osiągnie przychód w powyżej 5 tys. zł będzie zobowiązany do zapłaty składki ZUS w wysokości ok. 1170, niezależnie od tego czy odprowadza ZUS ryczałtowy, czy też jednolity podatek według nowej stawki.

Uważam, że jest to dobre rozwiązanie. Na tych zmianach może skorzystać wielu przedsiębiorców, zwłaszcza prowadzących drobne firmy. Nowe regulacje doprowadzą do legalizacji wielu działalności gospodarczych, które obecnie są w szarej strefie. Od 2018 roku mały przedsiębiorca przestanie  martwić się tym jak opłacić składki ZUS, jeśli jego Firma w danym miesiącu nie osiągnie żadnego zysku. W związku z powyższym jeśli komuś kończą się właśnie dwa lata niskiego ZUS-u warto się zastanowić czy jednak jeszcze przez rok nie poprowadzić Firmy na normalnych składkach, a od 2018 roku płacić składki na nowych zasadach. Dzięki temu nie będzie trzeba na nowo otwierać Firmy i pozyskiwać od początku  nowych klientów.

Reasumując: Dzięki ww. zmianom osoba prowadząca działalność gospodarczą od 2018 roku będzie płacić   „składki ZUS ” w wysokości 562 zł (podatek zmiennej wysokości).

Udostępnij:Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie będzie publikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*