1383 dziecko

Duże zmiany w zasiłkach macierzyńskich

W ostatnim wpisie przedstawiłam podstawowe informacje dotyczące zasiłków macierzyńskich dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Nic nie sugerowało, że jeszcze w tym roku dojdzie do podpisania nowelizacji ustawy przez Prezydenta, a jednak ten dzień nastąpił. Tym samym zupełnie zmieniają się przepisy dotyczące „wysokich zasiłków macierzyńskich” Dzisiejszy wpis będzie dotyczył właśnie tych zmian.
Prezydent Bronisław Komorowski w dniu 7 lipca 2015 roku podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przepisy zaczną obowiązywać od dnia 1 listopada 2015 roku.
Co oznaczają te zmiany dla przedsiębiorczych przyszłych matek ?
Nowelizacja ustawy zasiłkowej powoduje brak możliwości pobierania wysokiego zasiłku przez okres 12 miesięcy. Obecne przepisy dawały możliwość pobierania miesięcznego zasiłku macierzyńskiego w wysokości 5 301,17 zł, jeżeli kobieta założyła niedługo przed porodem i podlegała krótko ubezpieczeniom społecznym. Wedle obecnie obowiązujących przepisów, wystarczy, by opłaciły jedną składkę (ok. 3 tys. zł) na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od maksymalnej podstawy wymiar składek, by po urodzeniu dziecka pobierać wysoki zasiłek macierzyński.
Z kolei nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 listopada 2015 roku zostały skonstruowane w taki sposób, aby zniechęcić przedsiębiorców do jednorazowego podwyższenia składki. W przypadku gdy ubezpieczenie chorobowe trwa krócej niż 12 miesięcy, podstawa wymiaru zasiłku liczona będzie jako suma:
• przeciętnej miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek (obecnie 2247,60 zł) oraz
• kwoty stanowiącej iloczyn 1/12 przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru za pełne miesiące (w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek) oraz liczby miesięcy.

Taki sposób liczenia wysokości zasiłku nie spowoduje jednak, iż jednorazowe zadeklarowanie wyższej podstawy wymiaru stanie się dla przedsiębiorcy zupełnie nieopłacalne. Pomimo znacznego zmniejszenia wysokości zasiłku, wciąż będzie to opcja opłacalna dla osób korzystających z rocznego zasiłku macierzyńskiego.
Jeśli natomiast przyszła mama chce otrzymywać przez cały okres wysoki zasiłek macierzyński będzie musiała od 1 listopada 2015 roku opłacać składki w podwyższonej kwocie przez cały rok.

WAŻNE:
Jeśli urodzisz dziecko przed 1 listopada 2015 roku masz prawo do wysokiego zasiłku macierzyńskiego jeśli opłacisz minimum jedną pełną składkę, na mocy obecnie obowiązujących przepisów.

Jeśli poród jest przewidziany na listopad lub początek grudnia również masz szanse nabyć prawo do wysokiego zasiłku na mocy starych przepisów. Musisz jednak złożyć odpowiedni wniosek, który daje prawo do rozpoczęcia pobierania wcześniejszego zasiłku macierzyński, przed przewidywaną datą porodu. Można go złożyć maksymalnie 6 tygodni przed przewidywaną datą porodu. (Przykładowy wniosek znajdziesz w moim poprzednim wpisie ” Zasiłek macierzyński dla osób prowadzących działalność gospodarczą”)

Jeśli jesteś w ciąży, a poród przewidziany jest na styczeń 2016 roku lub późniejszy termin zasiłek macierzyński będzie wypacany na podstawie nowych przepisów, w niższej wysokości, jeżeli przez cały okres 12 miesięcy przed porodem nie opłacałaś najwyższych składek.

Warto jednak wspomnieć, że trwają konsultacje, by przesunięto vacatio legis tych przepisów. Nowe przepisy wywołały protesty wśród kobiet prowadzących działalność gospodarczą, które argumentowały, że wiele z nich – będących już w ciąży – stanęło przed niespodziewaną, niekorzystną sytuacją, na którą nie miały szansy w jakikolwiek sposób się przygotować. Dnia 23 lipca 2015 wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy wydłużający okres vacatio legis przepisów dotyczących zmiany sposobu wyliczania zasiłków do 12 miesięcy od dnia ogłoszenia. Jeśli dojdzie do uchwalanie w najbliższym czasie tego projektu poinformuję Was o tym.

Poniżej zapraszam do przeczytania tego linku: http://blog-prawopracy.pl/?p=147

Każda sprawa w tym zakresie jest indywidualna, w razie pytań piszcie.

 

Udostępnij:Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Email this to someone

Comments

 • Dzień dobry Pani Karolino :) Prowadzę działalność 2,5 roku,opłaciłam wyższe składki,ponieważ w grudniu mam planowana operację .Od września do 27 października -l4 skręcenie stawu skokowego,od 30 października do teraz jestem na chorobowym zapalenie zatok. ZUS wypłacił mi wyższy zasiłek chorobowy.Wracam do pracy ,płace wyższa składkę.W grudniu operacja kręgosłupa,prawdopodobnie 3 m wolnego,potem chciałam iść na zasiłek rehabilitacyjny.Moje pytanie ,jak ZUS mi zapłaci za l4 i zasiłek rehabilitacyjny w 2016r ?

 • Dzień dobry Pani Karolino :) Prowadzę działalność 2,5 roku,opłaciłam wyższe składki,ponieważ w grudniu mam planowana operację .Od września do 27 października -l4 skręcenie stawu skokowego,od 30 października do teraz jestem na chorobowym zapalenie zatok. ZUS wypłacił mi wyższy zasiłek chorobowy.Wracam do pracy ,płace wyższa składkę.W grudniu operacja kręgosłupa,prawdopodobnie 3 m wolnego,potem chciałam iść na zasiłek rehabilitacyjny.Moje pytanie ,jak ZUS mi zapłaci za l4 i rehabilitacyjny w 2016r ? Pozdrawiam.

 • Witam serdecznie. Mam pytanie dotyczące nowej ustawy i opłacania składek. Otwieram działalność. Np. jeżeli zacznę opłacać składki od najniżej podstawy ok.2375,40 czyli 1092,28 wpłacam co miesiąc od listopada 2015 do czerwca 2016 roku czyli 8 miesięcy, a czy mogę zdeklarować od 9 miesiąca czyli lipca 2016 roku składkę od najwyżej podstawy i nie tracić przy tym chorobowego? i opłacam dalej najwyższą składkę około 3 tys. przez te 4 miesiące czy do października 2016. Łącznie wychodzi 12 miesięcy opłacania, a po 12 miesiącu czy mogę znowu zmienić na najniższą składkę ok. 1092,28? Czy tak można zrobić?? Czy lepiej oplaci mala skladke przez 12miesiecy a potem 4 miesiace duza i znowu mala??? i planowac dziecko?

  Podobno trzeba opłacić 12 miesiecy skladek zeby dostać 80% na macierzyńskim, a wtedy na chorobowym dostaje się 80% czy 100%?? tu moje pytanie czy to jest prawda czy dlużej trzeba wszystko oplacac do 2 lat ponieważ rózne czytalam opinie? bo jak sie oplaci mniej niz 12 miesiecy to sie dostaje na chorobowym i maimcierzyńsk 60%?

  Pozdrawiam, planująca mama i próbująca zrozumieć :)

  • Witam serdecznie

   Jeśli planuje Pani otworzyć działalność gospodarczą i od listopada 2015 do czerwca 2016 płacić składki od najniższej podstawy, a potem od lipca 2016 do października 2016 – najwyższe składki co łącznie daje nam 12 miesięcy – to w tym czasie nie straci Pani prawa do chorobowego. Zgodnie z ustawą prawo do zasiłku chorobowego nabywa Pani po okresie oczekiwania tj. 90 dni, czyli w Pani przypadku od 1 lutego nabędzie Pani prawo do zasiłku chorobowego, niezależnie od tego czy płaci Pani wysokie czy niskie składki. Zasiłek chorobowy będzie liczony od opłaconych pełnych kalendarzowych miesięcy.

   Pytała Pani jeszcze czy w czasie pobierania zasiłku chorobowego będzie Pani otrzymywać 100% czy 80% ?
   -100% otrzyma Pani zasiłku chorobowego – choroba w czasie ciąży
   -80% jeśli jest to zwykła choroba

   W czasie prowadzenia dzielności gospodarczej przez pierwsze dwa lata ma można opłacać preferencyjne składki. W czasie tych dwóch lat ma Pani prawo do tego aby opłacać składki np.: przez 6 miesięcy – najniższe, potem przejść na kolejne 6 miesięcy na wysokie, a potem znowu na niskie. Proszę tylko pamiętać, że przy rozpoczynaniu działalności należy złożyć w ZUS-ie druk ZUS ZUA kod 057000, i tam powinna Pani zaznaczyć ze chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu + deklaracja ZUS DRA o wysokości składek. Jak będzie Pani chciała podwyższyć składki od lipca 2016 roku to jednocześnie musi Pani złożyć deklaracje ZUS DRA do 10 lipca i określić tam wysokość składek, a potem jeśli będzie Pani chciała znowu przejść w październiku na niskie składki to znowu musi Pani złożyć deklaracje DRA do 10 października. Ale jak wcześniej wspomniałam to od Pani zależy jakie będzie Pani płacić składki i w jakiej wysokości.

   Podsumowując zasiłek będzie wyliczony ze średniej z 12 miesięcy, w tym za okres ze składkami wyższymi. W ten sposób zasiłek macierzyński zostanie podwyższony. Należy jednak skalkulować, czy przed porodem nie zapłaci Pani więcej, niż później otrzyma jako zasiłek.

   Jeśli będzie Pani zainteresowana moją poradą, oceną Pani sytuacji prawnej proszę napisać do mnie na adres kancelariaprawnakk@gmail.com z opisem całego stanu faktycznego. W odpowiedzi otrzyma Pani mail zwrotnego z wyceną porady.

   Pozdrawiam

  • Witam serdecznie Pani Manuelo

   W końcu mogę odpowiedzieć na Pani pytanie. Vacatio legis zostało przedłużone o 2 miesiące, oznacza to, że ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku. W dniu 5 października została przedłożona do podpisu Panu Prezydentowi.

   Pozdrawiam,

 • Takie jeszcze pytanie… czy jeżeli ustawa pojawiła się już w Dzienniku Ustaw 30 lipca … to znaczy już nie ma szans na to odwołanie? Bo chyba już nikt nic z tym nawet nie robi :( Weszło w życie, obowiązuje od 1 listopada… kropka ? :( Załamać się idzie :(

  • Witam Przyszłego Tatę

   Proces ustawodawczy składa się z kilku etapów. W skrócie najpierw wnosi się projekt ustawy do Sejmu. Rozpatrzenie projektu ustawy przez Sejm odbywa się w trzech czytaniach. Następnie Marszałek Sejmu przekazuje uchwaloną przez Sejm ustawę do Senatu. Po rozpatrzeniu stanowiska Senatu, Marszałek Sejmu przekazuje ustawę do podpisu Prezydentowi RP. Prezydent RP podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia jej przedstawienia i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Aby bowiem ustawa stała się obowiązującym prawem (weszła w życie) musi być w nim opublikowana, a następnie musi upłynąć określony termin, tzw. vacatio legis, czyli okres potrzebny do zapoznania się z nią przez obywateli i przygotowania do jej realizowania.

   Prezydent może jednak odmówić podpisania ustawy i z umotywowanym wnioskiem przekazać ją:
   a) Sejmowi do ponownego rozpatrzenia (tzw. weto ustawodawcze) lub
   b) złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jej zgodności z konstytucją. Jeśli jednak skorzysta z tego uprawnienia, nie może już zastosować weta ustawodawczego.
   Jednak Prezydent Komorowski nie skorzystał ani z opcji a), ani b) więc pozostaje tylko czekanie czy wydłużą vacatio legis.

 • Mam 32 lata a zona 31. Zajmuje się programowaniem a zona od roku prowadzi własną działalność „strzyżenie psów”…
  Tydzień temu niespodziewanie (nieplanowanie totalnie) dowiedziałem się ze będę tatą… nom super ale przy analizowaniu faktów i przeliczeń przez ostatni tydzień doszedłem do wniosku ze … firmę zony trzeba będzie zamknąć albo sprzedać, z państwa dostaniemy 17 pln (tak opłacaliśmy preferencyjną składkę bo tylko dzięki temu był Jakiś zysk z firmy na początku.. – oczywiste dla każdego kto mierzy się z własną działalnością w naszym kraju) ../ wiec nie będzie stać nawet na utrzymanie tej firmy (trzeba płacić choćby za lokal)… zona niestety ale za parę miesięcy nie będzie w stanie wykonywać swojego zawodu (Praca fizyczna z Ciężarami niestety :() moja pensja która wystarczała na kredyt mieszkaniowy i wyżywienie teraz będzie musiała wystarczyć na przeżycie z dzieckiem… jakbym tego nie liczył… wątpliwie widzę czas do samego urodzenia dziecka (płatności za lekarzy i w ogóle życie) to co to będzie jak dziecko przyjdzie na świat… czyli co … wyprzedaż kolejnych rzeczy typu samochód żeby móc przeżyć kolejny miesiąc?? Przyznam ze nie wiem co myśleć ale będąc w tym kraju i dostając po dupie kolejnymi takimi przepisami to się zastanawiam czy moje dziecko jednak „powinno” przyjść na ten świat :( Przykre …. ale dla mnie do załamania prawdziwe… Ot tak właśnie świat traci sens :(
  Jeżeli ta ustawa zostanie odroczona jednak… mamy szanse przygotować się… a dokładniej płacić teraz składki na tyle wysokie żeby potem dostawać wystarczająco pieniędzy żeby TYLKO utrzymać biznes (zona po porodzie będzie mogła kontynuować swój fach – dzięki czemu będą szanse na przeżycie :()…

  Polska… naprawdę kusi żeby rodzić dzieci… mam wrażenie, że wszystko to jest robione właśnie żeby zapobiegać rozmnażaniu się Polakom :( Sporo znajomych wyjeżdżało za granicę i tam rodzili dzieci, po latach wrócili i wciąż wracają z dziećmi odchowanymi… Teraz…. teraz rozumiem Czemu to robili a ja debil siedziałem w „Polsce” …. Klęska i płacz….

  Pani Karolino będę obserwował temat i liczę jednak na jakieś pozytywne wieści

  Pozdrawiam, przybity i tracący wiarę :(

  • Witam Przyszłego Tatę

   Mimo obecnej sytuacji Gratuluję spodziewanego dziecka. Wiem, że przez tą zmianę przepisów wiele młodych małżeństw, rodziców, którzy prowadzą albo dopiero zaczynają prowadzić działalność gospodarczą nie będą mogli sobie pozwolić na dziecko albo będą musieli tą decyzję przesunąć w czasie. Niestety nasze Państwo jak do tej pory nie opracowało dobrej polityki socjalnej, prorodzinnej. Obecne luki w prawie, które mają się zmienić od 1 listopada 2015 roku, nie wprowadzają żadnej alternatywy dlatego jedyną szansą jest wydłużenie vacatio legis do 3 lub 12 miesięcy. Dziękuje za czytanie mojego bloga , jeśli będą jakieś zmiany oczywiście będę o tym na bieżąco informować.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie będzie publikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*